رای به سایت :
689
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج عمار یاسر
سه شنبه 28 اسفند 1397 -
رکن مهم و اساسی اقتصاد مقاومتی یعنی، اقتصاد دانش بنیان را منجر به بهبود زندگی مردم دانست
معاون علمی و پژوهشیِ معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در گفتگوی ویژه خبری

رکن مهم و اساسی اقتصاد مقاومتی یعنی، اقتصاد دانش بنیان را منجر به بهبود زندگی مردم دانست

علی وطنی در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما، دستیابی به افق 1404 را منوط به استفاده از توان و قابلیت های کشور اعم از منابع انسانی و مواد اولیه داخلی دانست و گفت: اقتصاد دانش بنیان منجر به بهبود سطح زندگی...
calendar
تاریخ : 1392/12/19 - 11:10
source
منبع : سایت واحد مرکزی خبر
0
محبوب  
رای به خبر :

وی افزود: در برنامه 5 ساله پنجم تعداد شرکت های دانش بنیان در حدود 20 هزار شرکت دیده شده است که یکی از بسترهای لازم استفاده از ظرفیت های دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، پارک های علم و فناوری و بخش خصوصی است.

وطنی تصریح کرد: خوشبختانه در بسیاری از موارد زیرساخت ها شکل گرفته است از جمله این که در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، حدود 13 ستاد توسعه فناوری راهبردی تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه قانون گذار تا 15 سال شرکت های دانش بنیان را از مالیات، حقوق گمرکی، عوارض و برخی دیگر مقررات معاف کرده است گفت: با تصویب اقتصاد مقاومتی جهش ملی در این زمینه اتفاق خواهد افتاد.
 

وطنی یکی از بزرگترین مشکلات شرکت های دانش بنیان را تضمین فروش کالای تولیدی این شرکت ها برشمرد و تصریح کرد: برخی از این شرکت ها محصولاتی با استانداردهای بین المللی تولید می کنند.

مصطفی کریمیان اقبال، مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم نیز در این گفتگو در سخنانی  مسئله مالی را یکی از نیازهای شرکت های دانش بنیان برشمرد و گفت: اگر چند فارغ التحصیل دانشگاهی بخواهند محصولی را تولید کنند، صرف داشتن دانش کافی نیست.

وی افزود: این که بتوانند شرکتی با تخصص های مختلف را کنار هم جمع و بازاریابی و فروش کنند اهمیت دارد تا امکان عرضه محصول در داخل و خارج فراهم شود.

کریمیان اقبال تصریح کرد: اکنون ما قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را داریم و رئیس جمهور هم 200 میلیون دلار به صندوق توسعه نوآوری و شکوفایی اختصاص داده است ، علاوه بر این حمایت های مالی و گمرکی هم برای این شرکت ها در نظر گرفته شده است.

وی گفت: ما از نظر اسناد بالادستی و برنامه ریزی وضع خوبی داریم و مسئله اصلی ما اجرای این برنامه هاست.

کریمیان اقبال افزود:‌ ما در تغییر دانشگاه هایمان موفق نبودیم چرا که دانشگاه های ما چند سال تاکید زیادی روی آموزش داشتند و بعد پژوهش را در دستور کار قرار دادند ولی تبدیل به دانشگاه کارآفرین یا نسل سوم نشدند.

وی تصریح کرد: باید کمک کنیم دانشگاه های ما به نسل سوم تبدیل شوند، آنگاه می توان گام های موثری درجهت اجرای نقشه جامع علمی و سند چشم انداز برداشت.

علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی ریاست جمهوری هم در این گفتگو در سخنانی با اشاره به اختصاص 600 میلیارد تومان در بودجه سال 93 به شرکت های دانش بنیان گفت: باید اولویت اول بانک ها حمایت از این شرکت ها باشد که خوشبختانه بانک کشاورزی نخستین بانکی بود که اعلام آمادگی و خط اعتباری 200 میلیارد تومانی را ایجاد کرد.

وی افزود: بانک صنعت و معدن هم خط اعتباری400 میلیارد تومانی اضافه خواهد کرد و با اضافه شدن بانک های دیگر تا پایان امسال شاهد 800 میلیارد تومان خط اعتباری جدید خواهیم بود.

دلیری تصریح کرد: علاوه بر کمک بانک ها در مجموعه های ذیربط استانی یا در دل دستگاه های اجرایی موضوع مشاوره و حتی جذب سرمایه باید مورد نظر باشد .


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 451


tags
                                                   اقتصاد مقاومتی        معاون علمی        آقای وطنی                            

مطالب مرتبط